Modlitba v tichu

V současné době probíhají meditace online, a to v pondělí od 20:30 a v pátek od 8:00. Pokud se chcete připojit, napište na mail ivana.boleslav@gmail.com. Modlitba trvá 25 minut a je částečně doprovázená, částečně v tichu.

Dále probíhají kontemplace i každý lichý čtvrtek od 17:00 na faře. Scházíme se bez ohledu na to, jestli jsme nebo nejsme členy nějaké církve.

 

 

Slovo kontemplace má mnoho významů. Pro účely našich setkávání bych ji popsala jako modlitba v tichu. Považuji ji za jednu z možností pro cestu rozvoje lidské osobnosti. Setkáváme se při ní ve svém nitru s duchovní silou, která nás uzdravuje a proměňuje. Pro křesťany je kontemplace cestou do nitra ve stopách křesťanských mystiků vedoucí k hlubšímu poznání Boží skutečnosti ve vlastním nitru.

 

Při kontemplativní modlitbě nám pomáhá ticho a klidná pozice s rovnými zády. Snažíme se nehonit za každou myšlenkou, naopak je jen pozorujeme, odkládáme a necháváme být. Stejně tak odkládáme i svoje pocity a všechna smyslová vnímání. Nacvičujeme svoji schopnost odevzdávat naše starosti i radosti. Utišuje se naše ego a pomalu získáváme vnitřní pokoj. Pomine napětí v těle, ztuhlé svaly se uvolní a krevní tlak se srovná. Při sezení můžeme vnímat jak hluboký klid, tak i neklidnou smršť myšlenek nebo návaly emocí. Jde jen o to, nebát se během meditace s tím vším být.

 

Ticho v kontemplaci potřebujeme tím více, čím více jsme v našich životech zaneprázdněni. Proto si nacvičujeme být bdělí a plně v přítomném okamžiku. Pomalu a často neviditelně nás tento typ modlitby proměňuje a pomáhá nám být více ve svém nitru a mít větší odstup od svých emocí a myšlenek.

 

Případné dotazy můžete směřovat na mail ivana.boleslav@gmail.com nebo telefon 602 625 812. Více informací o kontemplativní modlitbě můžete najít v knihách Thomas Keatinga, Jana Šedivého, Franze Jalicse, Thomase Mertona, Anthony de Mella, Eckharta Tolleho nebo zde: https://www.kontemplace.eu/

 

Ivana Adámková